yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

9 + 18 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
 • wordpress yavaş açılma sorunu

  wordpress sitelerin genel sorunu yavaş açılması ve yavaş çalışmasıdır. wordpress tamamen özelleştirilebilir sistem olduğu için, istediğiniz gibi ayarlar yapabilirsiniz.

  Wordpress sitenizin yavaş açılması, site trafiğini etkileyen en önemli faktörler arasındadır. ziyaretçi, yavaş açılan siteden anında çıkabilir.

  iyi bir hosting

  öncelikle wordpress siteniz varsa mutlaka hızlı hosting firmalarıtercih etmelisiniz. Sunucu yanıt süresi en önemli faktörler arasındadır. Sunucunuzun ne kadar kısa sürede yanıt verdiği web sitenizin en kısa sürede yüklenmesine sebebiyet verir. eğer ki sunucunuz geç yanıt veriyorsa zaten siteniz geç açılacaktır. - sunucu optimizasyonları ile sunucularda tüm ayarlamalar yapıldığında tüm sunucular en iyi şekilde çalışacaktır. ideal tema seçimi

  wordpress temanız, mutlaka arama motorları ile en iyi şekilde çalışan ve sunucuya ağır yük bindirmeyen bir tema olmalıdır. gerekli optimizasyonlar ile tüm temalar en ideal şekilde çalışır. themeforest'te yer alan temaların çoğu kodlama ve sunucuya yük bakımından en ideal temalardır. fakat, bazı temalar gerekli şekilde optimize edilmeyebiliyor: bu durumda kullanıcı optimize etmelidir. wordpress optimizasyonu öncelikle tema'dan başlanmalıdır. tema, eklentiler ve css kaynakları, header kodları gibi temel faktörler sitenizin stabil çalışmasında önemli roller oynar.Sıkıştırmalar yapın

  wordpress sitelerde, (bkz:css) ve (bkz:js) sıkıştırmaları en iyi şekilde etki eder. (bkz:wordpress) , geç açılma sorununda bu adımları yapmanız başlangıçta yeterli olacaktır.

  (bkz:pagespeed) ve (bkz:gtmetrix) verileri ile düzenlemeler yapın

  pagespeed ve gtmetrix gibi araçlar, sitelerin açılış hızları ve site içerisinde dolandığınızda yavaşlık ve ya hızlılık performansını en iyi şekilde tespit eden araçlardır. wordpress siteler'de webmasterlar genellikle bu araçları kullanırlar.

  görsel

  yukarıda gördüğümüz sitemizin gtmetrix değeridir.


  görsel

  bu yukarıda gördüğümüz ise pagespeed hız testidir.

  sizlerde wordpress sitenizin yavaş açıldığını düşünüyorsanız, öncelikle pagespeedve gtmetrixdeğerlerine bakarak işlem yapmaya başlamalısınız. yukarıda yer alan görsellerde bir sitemizin performansını görmektesiniz, bu performans kullancıılar için yeterli düzeydedir.Gereksiz kod temizliği

  wordpress sitelerde temalar içerisinde ara sıra gereksiz kodlar bulunur. bu kodları incelemenizde fayda var. bazı kodlar, yazı tipini uzaktan çeken, css'yi uzaktan çeken temalar pagespeed değerlerinde ne yazık ki performansı düşük olarak gözükür.GZIP Sıkıştırmasını aktif edin

  (bkz:gzip) , sunucu sorgularını minimuma indirir. sayfa açılış süreleri ve yüklenme hızlarını yükseltir. gzip aktif değilse, hosting firmanıza iletirseniz gzip'i aktif edebilirler.

  cdn Kullanımı

  wordpress sitenizde, fotoğraflara çok yer veriyorsanız cdn kullanımınızı öneririm. cdn ile fotoğraflar / resimler daha hızlı açılır ek olarak sunucunuza ek yük bindirmez.

  WP Fastest eklentisiyle kategori, yazı ve sayfaların ön belleklerini temizlemek de fayda sağlar. ayrıca bu eklenti html ve css dosya boyutlarının küçülmesini sağlayarak performansı olumlu yönde etkiler.